Czym się różni laptop od notebooka

Na rynku urządzeń komputerowych pojawia się coraz więcej nowych nazw, które do tej poru nie były stosowane. Mieliśmy do wyboru dwa rodzaje urządzeń, jedne z nich to komputer stacjonarne a drugie zaś laptopy. Dziś możemy spotkać się również z takimi pojęciami jak laptop, palmtop czy też notebook. Czym jednak różnią się od siebie te wszystkie urządzenia? W jaki sposób rozszyfrować ogłoszenia o ich sprzedaży?


Laptop to urządzenie oznaczające coś mniej więcej jak trzymany na kolanach. Notebook natomiast, to nic innego jak notatnik. Obie te nazwy dobrze obrazują wygląd oraz funkcjonalność tych urządzeń. Rzeczywiście laptopa z powodzeniem możemy trzymać na kolanach, notebook natomiast jest nie wiele większy od zwykłego notatnika.
Pierwsze laptopy były raczej ciężkie i posiadały wyposażenie takie samo jakie ma komputer stacjonarny. Notebook wyróżniał się natomiast lekkością oraz znacznie mniejszymi rozmiarami. Czy tak jednak zostało do dziś? Nie, a różnice te zaczęły się stopniowo zacierać, przez co jednoznaczne określenie tych dwóch rodzajów urządzeń elektrycznych, może być nieco kłopotliwe. Nie da się bowiem ukryć, iż dla znacznie większej wygody użytkowania, dzisiejsze laptopy pomimo iż zachowały swoją dawną wielkość, dziś są znacznie cieńsze i lżejsze, dzięki czemu korzystanie z nich w domu, pracy oraz szkole stało się znacznie łatwiejsze.

Czym się różni laptop od notebooka

Istnieje jeszcze jedna cecha różniąca od siebie te dwa rodzaje urządzeń. Dzisiejsze urządzenia noszące miano laptopów, nie posiadają otworów wentylacyjnych umiejscowionych na dole obudowy. Przyczyna rezygnacji z tej formy chłodzenia urządzenia jest fakt, iż skoro i tak większość z nas trzyma komputer na kolanach, to otwory te i tak zostały by zasłonięte. Niestety, ale takie nieporozumienie techniczne, pozbawiło życia już kilka urządzeń tego rodzaju. Zasłonięta wentylacja spowodowała bowiem przegrzaniem procesora a nawet jego spaleniem.

Laptopy Dell kupisz w tym sklepie – Sprawdź ceny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.