Jaką nawigację wybrać i czym się kierować

Jaką nawigację wybrać i czym się kierować

Pierwszym najważniejszym pytaniem jakie musimy sobie zadać podczas wyboru nawigacji jest to czy urządzenie ma nas prowadzić jedynie po Polsce czy także po innym obszarze Europy. Już na samym początku trafiamy na element, który znacząco wpływa na cenę końcową urządzenia. Oczywiście, urządzenia z samą mapą Polski będą tańsze od urządzeń z mapami Europy.

  • Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest to czy chcemy korzystać z map zainstalowanych fabrycznie przez producenta, czy po prostu chcemy używać na naszej nawigacji innych alternatywnych map. Tutaj należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy a mianowicie o tym, że urządzenia firmy TomTom i Garmin działają na swoich dedykowanych systemach operacyjnych i przez to nie mamy możliwości zainstalowania na nich chociażby AutoMapy. Jeżeli chcemy mieć możliwość instalacji alternatywnych map, to musimy wybrać urządzenie z systemem Windows CE. Takimi urządzeniami są np. Goclever, Lark, Mio, Navroad, itp.
  • Już dwa bardzo ważne elementy zostały przez nas przeanalizowane i teraz musimy zdecydować się jak duży chcemy mieć ekran w urządzeniu. Teraz na runku najpopularniejszymi wielkościami ekranów są 4.3″, 5″, 7″. Coraz częściej trafiają się również nawigacje z ekranami 6″. W przypadku samochodów osobowych optymalnym wyborem jest ekran 5″, ponieważ jest to wystarczająca wielkość do tego aby mapa była czytelna a sama nawigacja nie zasłaniała nam drogi.
  • Mapę mamy wybrana, wielkość ekranu również, to w tym momencie zostaje nam tylko kosmetyka, czyli wybór funkcji dodatkowych. Nie będę ukrywał, że najlepszą nawigacją jest urządzenie, które posiada jak najmniej ‚bajerów’. Dla czego? A dla tego, że takie urządzenia potrzebują mniejszej ilości energii do działania a tym samym mniejszą ilość energii ‚pożerają’. Z jakimi dodatkowymi funkcjami możemy spotkać się w nawigacjach? Są to moduł komunikatów drogowych TMC, ekran HD, transmiter FM, Bluetooth i wiele innych. Należy tutaj pamiętać o tym, że każda kolejna funkcja to wzrost ceny urządzenia.

 

 Podsumowując, jeżeli chcemy tanią nawigację, która będzie nam służyła jedynie do wyznaczania trasy z punktu A do punktu B i w przyszłości będziemy chcieli zainstalowac na urządzeniu jakąś inną mapę, to musimy wybrać urządzenie firmy